Greeny Mind
Bine ai venit pe forum! Te rog sa te inregistrezi, sau daca esti deja membu al acestiu forum sa te conectezi. Multumesc!
Greeny Mind

Think Green!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Green Day

In jos 
AutorMesaj
Diva
Moderator global
Moderator global

feminin Capricorn Numarul mesajelor : 682
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 24
Localizare : ~dark palace~

MesajSubiect: Green Day   Vin Mai 01, 2009 6:13 pm

Green Day este o formaţie rock americană, formată în anul 1987.[1] Formaţia este formată din 3 membrii, aceştia fiind: Billie Joe Armstrong (chitară, voce), Mike Dirnt (acompaniament vocal, bas), şi Tré Cool (tobe).

Green Day este deseori pronunţat greşit şi anume Greenday. Green Day a făcut parte originar din proiectul clubului de pe Strada 924 Gilman situat în Berkeley, California. Primele materiale ale formaţiei lansate vreodată au fost creeate pentru o casă de discuri independentă numită Lookout! Records care le-a adus primii fani, unii din ei simţindu-se înstrăinaţi când formaţia semnase un contract cu o cunoscută casă de discuri[2]. Albumul de debut al formaţiei, numit Dookie, a devenit un succes de casă în anul 1994 când s-au vândut 10 milioane de discuri în Statele Unite.[3] Datorită acestui fapt, formaţia Green Day a ajuns cunoscută alături de alte formaţii de genul punk din California precum The Offspring şi Rancid, reluând interesul în promovarea genului muzical punk rock în Statele Unite. [4][5] Albumele Insomniac, Nirmond şi Warning nu au avut succesul albumului Dookie, dar totuşi s-au bucurat de un succes, acestea luând două discuri de platină şi respectiv de aur. [6] În anul 2004, formaţia a lansat albumul American Idiot care a readus formaţia în atenţia generaţiei tinere, reuşind să înregistreze un număr de 5 milioane de discuri vândute în Statele Unite. [7]

Albumele formaţiei Green Day s-au vândut în peste 65 de milioane de discuri în întreaga lume,[8] din care 22 de milioane numai în Statele Unite.[9] De asemenea formaţia a primit trei Premii Grammy, premiul de Cel Mai Bun Album pentru albumul Dookie, Cel Mai Bun Album Rock pentru albumul American Idiot, şi premiul Piesa Anului pentru piesa "Boulevard of Broken Dreams"

so..what do you think?
ah...ca sa mentionez..sunt fana Green Day Love si ador "Boulevard of Broken Dreams"..e cea mai super melodie din partea lor Love

...~Aishiteru The GazettE~...
...I wanna pe mine cuz i love you!...and because I need you!...and because I feel you right here, with me...

Why does your pain touch me so? Surely It's because I was afraid of repeating history and losing you!...
Sus In jos
http://night-fantasy.forumotion.net
[*cleexie<3*]
Cool Girl
Cool Girl

Numarul mesajelor : 203
Data de inscriere : 26/03/2009

MesajSubiect: Re: Green Day   Vin Mai 01, 2009 7:54 pm

poi..sunt ..ok,dar nu prea ascult
nu prea stiu melodii...boulevard of broken dreams,american idiot...nu sunt printre preferatii mei
Sus In jos
Beatrice
Integrated
Integrated

feminin Sagetator Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 24
Localizare : Slatina

MesajSubiect: Re: Green Day   Mar Mai 26, 2009 9:11 pm

mie imi plac

american idiot:X:X:x

si boulevard of broken dreams:X

e preferata lui Bill Love
Sus In jos
Pirate. Queen.
Admin
Admin

feminin Gemeni Numarul mesajelor : 678
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 23
Localizare : Pe undeva pe langa Bucuresti,Prin Bucuresti sau sub Bucuresti.Romanica\:d/

MesajSubiect: Re: Green Day   Lun Iun 15, 2009 1:11 pm

pana acu' toti astia care asculta rock pe care i-am cunoscut au ascultat la un moment dat green Day
toata lumea a auzit de American Indiot
Sau boulevard of broken dreams
imi plac...ce sa zic...nu mai ascult asa mult acum...dar am avut o perioada....

その惑星を保存自分を殺し
traducere

...si acum...treci la treaba!
Sus In jos
Nuclear Boom
Moderator global
Moderator global

feminin Taur Numarul mesajelor : 526
Data de inscriere : 02/06/2009
Varsta : 83
Localizare : d;uh cauta-ma pe Onicescu 36

MesajSubiect: Re: Green Day   Lun Iun 15, 2009 3:00 pm

mie-mi place doar basket case
Sus In jos
vIntage.
Integrated
Integrated

feminin Pesti Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/06/2009
Varsta : 26

MesajSubiect: Re: Green Day   Dum Iun 28, 2009 4:15 pm

daca n-ar fi fost Green Day probabil ca n-as fi auzit de formatiile pe care le ascult acum...
Sus In jos
Nuclear Boom
Moderator global
Moderator global

feminin Taur Numarul mesajelor : 526
Data de inscriere : 02/06/2009
Varsta : 83
Localizare : d;uh cauta-ma pe Onicescu 36

MesajSubiect: Re: Green Day   Dum Iun 28, 2009 5:44 pm

si sincer, mie nu mi se pare Green Day cine stie ce formatie punksita * ca Sex Pistols no sa mai fie nimeni*, e ceva de genu alternative rock band, adica asta e impresia mea Suspect
Sus In jos
vIntage.
Integrated
Integrated

feminin Pesti Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/06/2009
Varsta : 26

MesajSubiect: Re: Green Day   Dum Iun 28, 2009 6:12 pm

Citat :
* ca Sex Pistols no sa mai fie nimeni*
total de acord Big grin
dar cum fiecare trebuie sa inceapa cu o trupa, la mine a fost GD