Greeny Mind
Bine ai venit pe forum! Te rog sa te inregistrezi, sau daca esti deja membu al acestiu forum sa te conectezi. Multumesc!
Greeny Mind

Think Green!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Povesti

In jos 
AutorMesaj
~Juluka~
Admin
Admin

feminin Scorpion Numarul mesajelor : 445
Data de inscriere : 15/03/2009
Varsta : 22

MesajSubiect: Povesti   Sam Mai 30, 2009 8:50 pm

Va placea sa va citeasca parintii povesti? Care era preferata voastra?
Mm...eu nu mai stiu care era preferata mea...cred ca Klaus cel Mare si Claus cel mic dar nu sunt sigura.. Oricum, tata imi citea poveti in fiecare seara. Eu alegeam povestile pe pretextul ca "nu mi le mai citise", desi le stiam pe de rost. Cateodata tata atipea si il trezeam si relua povestea da altundeva su atunci il corectam, pentru ca stiam exact ce urma sa se intemple lol! .

Cool Girl
Cool Girl

feminin Taur Numarul mesajelor : 258
Varsta : 23

MesajSubiect: Re: Povesti   Dum Mai 31, 2009 11:04 am

Nu imi placea sa imi citeasca povesti...nu aveam rabdare...mi se pareau prea lungi si plictisitoare...dar imi placea sa imi spuna bunica povesti...le spunea din minte si le modifica dupa cum vroiam eu...intr-o seara am "pedepsit-o" si mi-a spus o poveste de 10 ori..noroc ca era scurta Embarassed ...nu prea aveau nume povestile spuse de bunica ...eu spuneam de exemplu ; "povestea cu veverita" , "povestea cu vulpea"...
^i se intampla si bunicii sa atipeasca sau scurta poovestea crezand ca aproape am adormit..dar eu o corecvtam ca a uitat sa spuna o parte si atunci relua povestea...
...ce fain era...
Sus In jos
VitaminaK13
Cool Girl
Cool Girl

MesajSubiect: Re: Povesti   Dum Mai 31, 2009 11:11 am

Va mai aduceti aminte povestile care va placeau cel mai mult? Daca nu sunt foarte cunoscute sau prea lungi ni le puteti povesti?
eu imi aduc aminte o particica din povestea mea preferata....era o veverita care avea casa intr-o scorbura de copac....avea 9 sertare pline cu alune....cineva(nu mai tin minte cine) a venit si i-a furat veveritei alunele, le-a pus intr-un sac si a fugit cu ele...cand s-a intors veverita a vazut sertarele gaurite si nu mai avea nicio aluna...nu nai avea ce manca....cineva l-a vazut pe hotul de alune si i-a spart sacul...veverita, observand sirul de alune care ramanea in urma hotului a mers dupa el ...l-a prins dar era prea tarziu...sacul era deja gol... (imi pare rau dar nu mai stiu finalul....si nici inceputul Embarassed )
...stiu ca nu am talent la povestit...nu ma mir daca nu ati inteles nimic...
Sus In jos
~Juluka~
Admin
Admin

feminin Scorpion Numarul mesajelor : 445
Varsta : 22

MesajSubiect: Re: Povesti   Dum Mai 31, 2009 11:45 am

Si mie imi spuneau bunicii de la Brasov povesti inventate de ei...
Bunica imi spunea povesti despre o veverita, Bubu, care facea tot felul de prostioare, inventate de ea, iar cand mergeam la tara imi spunea ca l-a vazut pe Bubu. Eu chiar credeam ca exista si era asa de frumos...
Bunicul imi spunea povesti de cand era mic... El traia la tara... Era asa de frumos,, ca povestile lui Creanga si inca si acum asociez copilaria sa cu cea a lui Nica... Intamplarile care mi le povestea erau reale, doar putin exagerate ca sa para mai frumoase. Imi placeau foarte mult si imi amintesc si acum cu drag de ele.

Moderator global
Moderator global

feminin Capricorn Numarul mesajelor : 682
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 24
Localizare : ~dark palace~

MesajSubiect: Re: Povesti   Dum Mai 31, 2009 2:12 pm

mie imi placea, ori imi citea mama o poveste ori mi-o spunea din capul ei...cel mai mult o iubeam pe Cenusareasa si pe Alba-ca-Zapada...

...~Aishiteru The GazettE~...
...I wanna pe mine cuz i love you!...and because I need you!...and because I feel you right here, with me...

Why does your pain touch me so? Surely It's because I was afraid of repeating history and losing you!...
Sus In jos
http://night-fantasy.forumotion.net
[*cleexie<3*]
Cool Girl
Cool Girl

Numarul mesajelor : 203
Data de inscriere : 26/03/2009

MesajSubiect: Re: Povesti   Sam Iun 06, 2009 8:53 pm

Imi placeau multe povesti.In general chestii scurte,desi ,tin minte ca am rugat-o pe mama sa imi citeasca si Vrajitorul din Oz cand aveam vreo 5 ani.Cele de care imi aduc aminte acum sunt :[i]Capra Cu trei iezi,Prostia Omeneasca,Alba ca Zapada,Doi feti cu stea in frunte,Fata Babei si Fata Mosului,Scufita Rosie,Motanul Incaltat,Cenusareasa ...cam atat.Aproape in fiecare seara o puneam pe mama sa imi citeasca,si iubeam chestia asta.Unele le stiam pe e rost,si luam carti si ma prefaceam ca citeam in fata altor copii.
Sus In jos
Pirate. Queen.
Admin
Admin

feminin Gemeni Numarul mesajelor : 678
Localizare : Pe undeva pe langa Bucuresti,Prin Bucuresti sau sub Bucuresti.Romanica\:d/

MesajSubiect: Re: Povesti   Mier Iun 10, 2009 6:35 pm

Eu aveam un set de carticele cu povestile astea mai cunoscute:-j
imi citea tata mereu "Rapunzel, Rumpelstilskin,Laba ca zapada, Broscoiul Fermecat"
numai ca tata citea prea repede si imi ciuleam prea mult urechile ca sa'l mai corectez

その惑星を保存自分を殺し
traducere

...si acum...treci la treaba!
Sus In jos
Alle.=3
Cool Girl
Cool Girl

feminin Berbec Numarul mesajelor : 169
Data de inscriere : 21/03/2009
Varsta : 21
Localizare : In your mind...=3

MesajSubiect: Re: Povesti   Mier Iun 10, 2009 6:55 pm

Mey oitza mov..Laba ca zapada? Laughing
Poi...Eu ii spuneam mereu mamei sa-mi ia de la biblioteca carti si in fiecare seara imi citea...
Cenusareasa cred ca am auzit`o de 50 de ori si m`am saturat de ea...O stiu inca pe derost! Laughing
Sus In jos
kittiii.xD
Cool Girl
Cool Girl

feminin Berbec Numarul mesajelor : 356
Data de inscriere : 09/06/2009

MesajSubiect: Re: Povesti   Mar Iun 23, 2009 2:01 pm

Pai..cel mai mult mi'au placut Rumpelstilskin, Hansel si Gretel, Capra cu trei iezi, Iedul cu trei capre si cele de la emisiunea aia de radio "Noapte buna,copii! "
Sus In jos
VitaminaK13
Cool Girl
Cool Girl

MesajSubiect: Re: Povesti   Vin Iul 03, 2009 5:07 pm

mie imi placea Capra cu trei iezi si mai era una mai lunga pe care numai tata mi-o stia spune asa cum imi placea mie , nu tin m,inte cum se numea dar stiu ca era ceva cu trei calareti..unul alb, unul negru, si unul rosu si era o muma padurii...care ii punea sa faca tot felul..nu mai stiu...dar mi-o zicea destul de rar pt ca era "lunga" si dupa o juma' de ora de negocieri cand imi spunea in sfarsit povestea eram fascinarta de fiecare intamplare pe care oricum o mai auzisem de nu stiu cate ori..
Sus In jos
Pirate. Queen.
Admin
Admin

feminin Gemeni Numarul mesajelor : 678
Localizare : Pe undeva pe langa Bucuresti,Prin Bucuresti sau sub Bucuresti.Romanica\:d/

MesajSubiect: Re: Povesti   Vin Iul 03, 2009 5:14 pm

Eu aveam casele cu povestile alea le la ¨NoPTE BUNA,COPII!¨
Laughing
mereu cand se temrinau strigam prin casa ca disperata
¨Noapte buna,copii!¨

その惑星を保存自分を殺し
traducere

...si acum...treci la treaba!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Povesti   

Sus In jos